Probiotyki na straży Twojego zdrowia!

Organizm ludzki jest niezwykle złożonym mechanizmem, a jego działanie to nieustający szereg niezliczonych procesów chemicznych i biologicznych. Co najważniejsze biorą w nim udział nie tylko substancje, płyny ustrojowe, tkanki i przekaźniki, ale także bakterie, których żywe kultury możemy uzupełniać za pomocą probiotyków.

Z pewnością już nie raz słyszeliście nazwę – probiotyki. Nic w tym dziwnego, ponieważ od jakiegoś czasu medycyna doskonale wie, jak istotną rolę odgrywają bakterie probiotyczne, które żyją w naszym przewodzie pokarmowym. Jak się okazuje, nie tylko regulują one działanie układu trawiennego człowieka, ale przede wszystkim odpowiadają za utrzymanie odporności naszego organizmu. Jak to możliwe?

Tak zwana pozytywna flora mikrobakteryjna stanowi armię naszego organizmu, która walczy z innymi bakteriami. Jeśli posiadamy wystarczającą ilość tych bakterii, nasze zdrowie zachowuje równowagę. Jednak w przypadku ich braku, nasz organizm jest jak nieuzbrojone państwo narażone na najazd obcych i groźnych mikrobów.

Kiedy warto brać probiotyki?

Suplementację probiotyków zaleca się szczególnie w trakcie kuracji antybiotykowej, która niszczy zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i te pożyteczne. Wtedy lekarze z reguły od razu przepisują probiotyk wraz z antybiotykiem. Również w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, takich jak np. biegunki, wzdęcia czy zaparcia pomocne mogą być suplementy z probiotykami, takie jak np. Sanprobi IBS.

Ogólnie warto dbać o równowagę bakteryjną organizmu, ponieważ ochroni nas to nie tylko przed infekcjami czy problemami gastrycznymi, ale także przed alergiami i innymi poważnymi schorzeniami.

Możemy to również robić całkowicie naturalną drogą, którą jest codzienna dieta. Probiotyki przecież dostają się do naszego organizmu drogą pokarmową, jednak nie znajdują się we wszystkich produktach spożywczych. Ich dużą zawartość mają sfermentowane produkty mleczne, takie jak np. zsiadłe mleko czy jogurt. Korzystne bakterie znajdują się także w kiszonkach czy kwasie chlebowym. Zatem dbajmy o swoją armię, także tą drogą, dzięki temu mamy większe szanse na zdrowie.

Dodaj komentarz